Barevné formy

Jak to s těmi barvami vlastně je?

Pro začátek je dobré zmínit, že se ve světě můžeme setkat s různými názvy barevných forem agam vousatých a to kolikrát takových, že z toho jde hlava kolem. Proto se pokusím popsat vše tak, aby dávalo smysl alespoň u nás v České republice. 

Důvod, proč se vyskytují všelijaké možné názvy barevných mutací, je převážně ten, že se chovatelé (hlavně tedy zahraniční) snaží svá zvířata udělat ještě atraktivnější, než ve skutečnosti jsou a proto vymýšlí různé "husté" názvy. 

Pojďme si v tom udělat trochu pořádek pěkně od začátku. 

Že se agamy vousaté vyskytují v různých barevných variantách, je již obecně známá věc, kterou ví téměř každý. Některá zbarvení pocházejí přímo z volné přírody, ale většina byla spíše vytvořena selektivním chovem.

Zbarvení agam může být prakticky jakékoliv od bílé po černou v různých odstínech a různém přechodu jiných barev. Některé barvy jsou běžnější než jiné a některé dokonce až vzácné. 

K barevným změnám dochází dnes již primárně šlechtěním, ale stále je mohou ovlivňovat i jiné faktory, jako tomu bývá ve volné přírodě. Například v oblastech, kde je méně slunečního záření, se vyskytují agamy tmavších barev, aby měly možnost získat maximum ze slunečního záření, které je nezbytné pro jejich organismus a stejně tomu je i naopak v případě dostatku či nadmíry slunečního záření. V takových oblastech se vyskytují agamy světlejších barev. Jako další faktor můžeme uvést maskování v rámci splynutí s okolním prostředím.

Agama se vybarvuje postupně s růstem, tudíž můžeme hodnotit a nazývat barvu až u odrostlejších jedinců tj. subadult/adult. Na mláděti nepoznáme, jakou bude mít barvu v dospělosti. U mláďat se vždy předpokládá barva podle zbarvení rodičů. Příkladem: Spojíme-li červenou agamu s další červenou agamou, můžeme předpokládat, že všechna mláďata budou červená (některá více, některá méně). Spojíme-li červenou agamu se žlutou, můžeme předpokládat, že mláďata budou v barvách od žluté po červenou v různých odstínech. 

 

 

 

Zpět do obchodu